Тимчасове положення про порядок організації освітнього процесу 2020/2021 навчального року в Іванківській ЗОШ І-ІІІ ступенів Станишівської сільської ради Житомирського районц Житомирської області,в період карантину в зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)
Вступ
Це Тимчасове положення визначає режим роботи закладу освіти в період карантину в зв’язку з поширенням коронавірсної хвороби (COVID-19).
Тимчасове положення розроблене відповідно до листа Міністерства освіти і науки України № 1/9-420 від 05 серпня 2020 року «Шодо організації роботи закладів загальної середньої освіти у 2020/2021 навчальному році» та Тимчасових рекомендацій щодо організації проти епідеміологічних заходів у закладах освіти в період карантину в зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України № 50.
У своїй діяльності освітній заклад керується Законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Статутом Іванківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області.
Мета: запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) в освітньому закладі у 2020/2021 році.
«Зелений», «жовтий» або «помаранчевий» рівень епідеміологічної небезпеки – відвідування закладів освіти здобувачами загальної середньої освіти дозволено у звичайному режимі.
«Червоний» рівень епідемічної небезпеки - відвідування закладів освіти здобувачами загальної середньої освіти заборонено, а отже, освітній процес забезпечується з використанням технологій дистанційного навчання.
1.Загальні положення
1.1. Відповідальність за виконання даного Тимчасового положення покладається на засновника та керівника закладу освіти.
1.2. Медична сестра закладу освіти, яка пройшла відповідний інструктаж та призначена наказом керівника закладу, забезпечує:
1.2.1. Щоденний контроль за виконанням інструкцій, що стосуються режиму роботи закладу в період карантину в зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).
1.2.2. Проведення роз’яснювальної роботи з персоналом та здобувачами освіти щодо індивідуальних заходів профілактики та реагування на виявлення симптомів коронавірусної хвороби (COVID-19) серед персоналу або здобувачів освіти;
1.2.3. Розробку алгоритму дій на випадок надзвичайної ситуації, пов’язаної з реєстрацією випадків захворювання на коронавірусної хворобу (COVID-19) серед персоналу або здобувачів освіти;
1.2.4. Недопущення до роботи персоналу, визначеного таким, який потребує самоізоляції відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я;
1.2.5. Проведення інструктажу для працівників щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції (COVID-19), дотримання правил респіраторної гігієни та протиепідемічних заходів.
1.3. Допуск до роботи персоналу закладу освіти здійснюється за умови використання засобів індивідуального захисту (респіратора, або захисної маски, у тому числі виготовлених самостійно) після проведення термометрії безконтактним термометром.
Працівники із ознаками гострого респіраторного захворювання або підвищеною температурою тіла понад 37,2 ºС не допускаються на робоче місце.
1.4. Усі працівники закладу забезпечуються засновником засобами індивідуального захисту із розрахунку 1 захисна маска на 3 години роботи.
Після кожного зняття засобами індивідуального захисту та перед одяганням чистих засобів індивідуального захисту працівник повинен ретельно вимити руки з милом або обробити антисептичним засобом.
1.5. Керівник закладу освіти забезпечує:
1.5.1. Організацію централізованого збору використаних засобів індивідуального захисту, паперових серветок в окремі контейнери (урни) з кришками та поліетиленовими пакетами, з подальшою утилізацією згідно з укладеними угодами на вивіз твердих побутових відходів.
1.5.2. Проведення навчання працівників щодо одягання, використання, зняття засобів індивідуального захисту, їх утилізації, контроль за виконанням цих вимог.
1.5.3. Необхідні умови для дотримання працівниками правил особистої гігієни ( рукомийники, мило рідке, паперові рушники, антисептичні засоби для обробки рук тощо).
1.5.4. Обмеження проведення масових заходів в приміщенні (окрім заходів необхідних для забезпечення функціонування закладу освіти – проведення педагогічних рад, засідання комісій тощо).
1.5.5. Медичний пункт закладу необхідними засобами та обладнанням (безконтактними термометрами, дезінфекційними, в тому числі антисептичними засобами для обробки рук, засобами особистої гігієни та індивідуального захисту).
1.5.6. Розміщення інформації (плакати/банери про необхідність дотримання респіраторної гігієни та етикету кашлю).
2. Організація освітнього процессу у 2020/2021 навчальному році
2.1. Здобуттяповної загальноїсередньоїосвіти за очною (денною) формою навчання у освітньому закладіорганізовується для осіб віком 6-17років, які навчаються у 1-11класах.
2.2. Учні закладу навчаються за п’ятиденним навчальним тижнем.
2.3. Відповідно до статті 10 Закону України «Про повну загальну середню освіту», 2020/2021 навчальний рік розпочинається 01 вересня 2020 року - святом День знань. Свято Останнього дзвоника - 28 травня 2021 року, навчальні заняття організовуються за семестровою системою:
І семестр – з 01 вересня по 25 грудня 2020 року;
ІІ семестр - з 11 січня по 28 травня 2021 року.
Упродовж навчального року для учнів проводяться канікули:
з 26 жовтня по 01 листопада 2020 року;
з 28 грудня 2019 року по 10 січня 2021 року;
з 22 березня по 28 березня 2021 року.
Режим роботи закладу п¢ятиденний, заняття проводяться в одну зміну, тривалість уроків у 1-му класі - 35 хвилин, 2-4-х класах - 40 хвилин, 5-11-х класах - 45 хвилин, тривалість перерв та великої перерви 10-20 хвилин. Навчальні заняття розпочинаються відповідно до затвердженого графіка допуску учнів до закладу, дзвінків уроків та розкладу уроків для кожного класу.
Заклад працює відповідно до складеної Освітньої програми на 2020/2021 навчальний рік та Плану роботи закладу на 2020/2021 навчальний рік.
2.4. Відпрацювання уроків по суботах з метою надолуження навчального матеріалу не допускається.
2.5. Відповідно до Закону України “Про повну загальну середню освіту” закінчується навчальний рік проведенням підсумкового оцінювання навчальних досягнень учнів усіх класів та державної підсумкової атестації випускників початкової, основної і старшої школи.
2.6. Дотримування соціального дистанціювання і правил гігієни у закладі освіти:
- спілкування педагогів із батьками дистанційно за допомогою доступних засобів зв’язку;
- учням із захворюваннями дихальної та імунної систем, захворюванням на цукровий діабет рекомендовано вчитись дистанційно або на екстернаті;
- використовування учасниками освітнього процесу засобів індивідуального захисту та уникання масових скупчень;
- відкриття декількох входів до будівлі закладу;
- збільшення відстані між партами;
- використовування розмітки на підлозі для організованого руху коридорами;
- виокремлення зони переміщення для різних вікових категорій учнів;
- використовування великих приміщень ( коридори,вестибюль);
- проведення занять на відкритому повітрі, за сприятливих погодних умов;
- встановлення гнучкого графіку початку занять для різних категорій учнів;.
- організація роботи груп продовженого дня та гуртків з урахуванням Тимчасових рекомендацій щодо організації проти епідеміологічних заходів у закладах освіти в період карантину в зв’язку з поширенням короновірусної хвороби (COVID-19), затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від № 50
2.7. Мінімізація пересування учнів у приміщеннях закладу, закріплення за класами окремих навчальних кабінетів.
2.8. Проведення моніторингу стану здоров'я учнів і працівників закладу освіти сестрою медичною шляхом термометрії та опитування щодо самопочуття, а також організації регулярної комунікації з батьками учнів для з’ясування стану здоров'я учнів.
2.9. Проведення регулярного моніторингу та аналізу відвідування занять учнями з метою раннього виявлення збільшення захворюваності та інформування служби громадського здоров'я у випадку різкого збільшення;
2.10. В разі виявлення ознак гострої респіраторної хвороби, за відсутності батьків, здобувачі освіти тимчасово ізолюються в спеціально відведеному приміщенні закладу, інформуються батьки (інші законні представники) та приймається узгоджене рішення щодо направлення до закладу охорони здоров'я.
2.11. Обмеження проведення масових заходів (нарад, зборів тощо) в закритих приміщеннях (окрім заходів необхідних для забезпечення функціонування закладу освіти – проведення педагогічних рад, нарад, засідань комісій, конференцій трудового колективу, батьківських зборів, засідань батьківських комітетів та ради закладу).
2.12. Вхід до приміщень закладу дозволяти: учням 1-4класів без масок, учням 5-11класів та працівникам школи при наявності захисної маски або респіратора.
2.13. Забезпечення на кожному вході до закладу: місця для дезінфекції рук, пам’ятки, графіків початку навчальних занять для різних категорій здобувачів освіти, розміщення розмітки на підлозі для полегшення організації двостороннього руху коридорами.
2.14. Забезпечення раціонального використання запасних виходів із закладу освіти, виокремлення вказівниками зони переміщення для різних вікових категорій здобувачів освіти.
2.15. Проведення після кожного навчального заняття провітрювання впродовж не менше 10 хвилин.
2.16. Розміщення на території закладу контейнерів/урн з кришкою для використаних масок з чіткою яскравою відміткою «ВИКОРИСТАНІ МАСКИ ТА РУКАВИЧКИ».
2.17. Забезпечення умов для дотримання працівниками їдальні правил особистої гігієни (мило рідке, паперові рушники, антисептичні засоби) для обробки рук, тощо.
3. Організація роботи закладу освіти при дистаційній формі навчання
3.1. При «червоному» рівні відвідування закладу освіти здобувачами заборонено. Освітній процес відбувається дистанційно.
3.2. Дистанційне навчання - це форма навчання з використанням комп’ютерних і телекомунікаційних технологій, які забезпечують інтерактивну взаємодію вчителів та учнів на різних етапах навчання, а також самостійну роботу з матеріалами інформаційної мережі.
3.3. Організація дистанційного навчання.
3.4. Дистанційне навчання проводиться за допомогою таких засобів:
- засоби надання навчального матеріалу учню;
- засоби контролю успішності учня;
- засоби консультації учня з вчителем;
- засоби інтерактивної співпраці вчителя й учня;
3.5. Організація освітнього процесу
3.5.1. Для організації освітнього процесу заклад використовуватиме власний сайт, розділ «Графік освітнього процесу під час карантину». У випадку використання для цієї мети інших доступних для закладу ресурсів (наприклад, особистих блогів) на сайті у даному розділі буде розміщено пряме посилання на ресурс, що використовується. Орієнтовна структура цього розділу матиме такі елементи: клас, у якому навчаються учні, навчальна тема, посилання на електронні ресурси, які рекомендовані для вивчення, практичні завдання для виконання, терміни їх виконання, посилання, час проведення вебінару (за необхідності) та адреса електронної пошти закладу освіти або вчителя, куди потрібно надіслати результати виконання практичної роботи.
3.5.2. Робота вчителя.
Учитель має ознайомитись із ресурсами. Обравши необхідні ресурси, учителю потрібно створити матеріали до уроку (план дій), який буде містити посилання на рекомендовані ресурси. Матеріали можуть містити також посилання на інші освітні джерела, які відповідають методичній меті уроку. Матеріали повинні також містити завдання практичного спрямування, які дають можливість учням краще зрозуміти навчальний матеріал та слугуватимуть формуванню життєвих компетентностей.
3.5.3. Робота учня.
Учень, який бере участь в освітньому процесі, повинен мати доступ до мережі Інтернет зі свого ПК або мобільного пристрою (смартфона чи планшета). Учень, за графіком або у зручний для нього час переглядає навчальні матеріали, бере участь у вебінарах або переглядає їх записи, виконує завдання та надсилає (якщо це передбачено завданням) результати такого виконання у вигляді електронного листа на адресу, вказану в завданні.
3.5.4. Сервіси, за допомогою яких можна організувати дистанційне навчання:
1. LMS (Learning management system – система керування навчанням) наприклад Moodle, який можна безкоштовно налаштувати на вебсервісіhttps://www.gnomio.com/або розгорнути на власному вебсервері.
2. Google Classroom (https://classroom.google.com/) – безкоштовний сервіс Google, за допомогою якого можна організувати дистанційне навчання з використанням сервісів Google (Диск,Форми,Документи,Таблиці,Презентації,Blogger,Youtube,Hangouts).
3. При розгорнутому Microsoft Office 365 можна використовувати його сервіс Microsoft Teams.
3.5.5. Заклад освіти та учні користуються сайтом школи, що забезпечить швидке створення, поширення контенту та завдань для організації освітнього процесу в дистанційному форматі.
3.5.6. Використовування додаткових вебпорталів та сервісів для створення навчального е-контенту.
1. https://learningapps.org/– Learningapps, різноманітні інтерактивні вправи.
2. http://www.10minclass.com/– відеоуроки з підготовки до ЗНО.
3. https://pidruchnyk.com.ua/– електронні версії підручників.
4. https://imzo.gov.ua/pidruchniki/elektronni-versiyi-pidruchnikiv/– електронні версії підручників.
5. https://disted.edu.vn.ua– репозитарій начальних ресурсів.
6. http://www.osvitaua.com/youpub/– сайт видавництва, містить навчальні ресурси.
7. https://www.youtube.com/channel/UCMIVE71tHEUDkuw8tPxtzSQ– «Цікава наука».
8. https://phet.colorado.edu/uk/simulations/category/physics– досліди з фізики.
9. https://naurok.com.ua/– для вчителів та учнів.
10. https://besmart.study/– онлайн-платформа підготовки до ЗНО.
11. https://prometheus.org.ua/zno/– за посиланням курси підготовки до ЗНО.
12. https://www.ed-era.com/zno/– дуже багато цікавої інформації про дистанційну освіту.
13. https://eschool.dn.ua/local/staticpage/view.php?page=resources– репозитарій корисних освітніх ресурсів.
4. Організація роботи закладу освіти при змішаній формі навчання
4.1. Змішане навчання– це поєднанняонлайн та офлайн-навчанняу один ланцюжок, що творить «навчальний досвід» учня та самодостатній логічний курс чи предмет. При змішаному навчанні теорія, яку учень опрацьовує онлайн (чи то у формі самостійного прочитання матеріалів, чи при перегляді демонстраційних відео, чи при перегляді відеозапису лекції вчителя, чи у формі гри), знаходять своє застосування офлайн (тобто у приміщенні школи під час занять). Всі активності та заняття, що відбуваються в закладі мають поєднуватись та на практиці закріпляти знання, здобуті учнем при самостійній роботі онлайн.
4.2. Модель змішаного навчання
4.2.1. Навчання здійснюється за такою схемою:
Денне навчання (ДН) → очна сесія→самостійне вивчення на основі інформаційно-телекомунікаційних технологій (ІТКТ)
- ДН (формування базових знань під час вивчення теоретичного матеріалу);
- очна сесія (детальний розгляд теми, обговорення та дискусія з даної теми)
- самостійне вивчення (виконання завдань на базі вивченого навчального матеріалу, спілкування засобами ІТКТ).
4.2.2.При змішаній формі навчання освітній процес відбувається таким чином: здобувачі загальної середньої освіти навчаються у закладі (офлайн) 2 дні, дистанційно (онлайн)1 день та 2 дні у закладі за окремо розробленим графіком для кожного класу.
4.2.3. Навчальні заняття розпочинаються відповідно до затвердженого графіка дзвінків уроків о 9:00для учнів 1-4класів, 0 9:10 для учнів 5-11класів(як онлайн так і офлайн) та розкладу уроків для кожного класу.
4.2.3.Для організації онлайн (відео) уроку вчителі використовують програми Zoom, Skype, онлайн-платформу Google Classroom, Google Class meet, сайт школи
4.2.4. Заповнення вчителями електронних щоденників і журналів на сайті школи.
5. Вимоги до організації харчування
5.1. Керівник закладу освіти розробляє графік харчування здобувачів освіти. Самообслуговування на період карантину забороняється.
5.2. При організації харчування необхідно забезпечити відстань між столами не менше 1,5 м та розміщення за столом не більше 2-х осіб.
5.3. Усі працівники харчоблоку забезпечуються засобами індивідуального захисту із розрахунку 1 захисна маска на три години роботи, одноразовими рукавичками, які необхідно змінювати після кожної дії ( виробничого процесу на харчоблоці їдальні), не пов’язаних між собою.
5.4. Після кожного зняття засобів індивідуального захисту і переодяганням чистих засобів індивідуального захисту працівник повинен ретельно вимити руки з милом або обробити антисептичним засобом.
5.5. Керівник закладу організовує централізований збір використаних засобів індивідуального захисту, паперових серветок в окремі контейнери ( урни) з кришками та поліетиленовими пакетами, з подальшою утилізацією згідно з укладеними угодами на вивіз твердих побутових відходів.
5.6. Працівник їдальні, який видає страви або здійснює розрахунок, повинен бути забезпечений засобами індивідуального захисту: захисною маскою або респіратором, захисними окулярами або захисним щитком, одноразовими рукавичками.
5.7. При організації харчування необхідно забезпечити умови для дотримання працівниками правил особистої гігієни ( рукомийники, мило рідке, паперові рушники, антисептичні засоби для обробки рук тощо).
5.8. З працівниками харчоблоку необхідно провести навчання щодо одягання, використання, зняття засобів індивідуального захисту, їх утилізації, забезпечити контроль за виконання цих вимог.